Przejdź do głównej zawartości

James Dawson - Wypowiedz jej imięZastanów się, nim wypowiesz „ Krwawa Mary”

Kto z nas jako dziecko nie słuchał opowieści o duchach, kto z nas nie bał się zasypiać po zgaszeniu nocnej lampki w pokoju, kto z nas nie miał ochoty pobawić się w wywoływanie dusz za światów?

Z takimi bohaterami przychodzi nam się zmierzyć w powieści autorstwa Jamesa Dawsona. Cicha i inteligentną Bobby, temperamentna i żywiołowa Naye oraz z pozoru tępy mięśniak Cain, razem z grupką przyjaciół w noc Halloween wymykają się z placówki szkoły, aby opowiadać sobie wzajemnie historię o stworach i potworach. Kiedy młodzi zaczynają się nudzić, a szalejąca burza wcale nie dodaje im uroków nocy, wpadają na pomysł przywołania do życia legendy o Krwawej Mary.

Chociaż opowieść, przez lata ulegała aktualizacji i zapewne każdy zna jej inna wersję – to efekt końcowy zawsze jest taki sam, śmierć.

Trójka naszych bohaterów, stając przed lustrem wypowiada pięć razy „ Krwawa Mary” , chociaż wszystko wygląda jak czysta zabawa, nie pociągająca za sobą konsekwencji , ani niczyjego życia, wydarzenie zmieni bieg losów młodych ludzi. Początkowo cała trójka bagatelizuję sytuację, kiedy jednak coraz częściej dochodzi do niewyjaśnionych zdarzeń, w lustrze pojawia się postać zakrwawionej dziewczyny, nastolatkowie zaczynają myśleć… Co dalej? Czekać 5 dni na sąd ostateczny, czy rozwiązać zagadkę legendy starej jak świat?

Dawson stworzył fabułę trzymającą od A do Z w napięciu. Nowe wątki, pojawiają się z każdym rozdziałem, dobrze dopasowani bohaterowie, wyróżniający się na swoim tle charakterami, klimat otoczenia w jakim przyszło im żyć, to wszystko tworzy w całości horror godny polecenia. Nie zrażajcie się z góry oklepaną fabuła, idealna na amerykańskiego gniota, bo po pierwszy rozdziale zwyczajnie, będziecie mogli ugryźć się w język.Motyw powtarzający się w książce „ kap, kap , kap” robi za muzyczne tło, jakie towarzyszy obrazom grozy, przedstawianym na dużym i małym ekranie.

Książka jest godna polecenia i najlepiej czyta się ja po zmierzchu – jednym tchem.

Za lekturę dziękuję wydawnictwu YA!

Moja ocena 8/10

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Żyj dwa razy, kochaj raz / Recenzja

Stara miłość nie rdzewieje.

Krampus, legenda o Złym Duchu.

Nie tylko rózga, straszy dzieci na święta.

Dzień czekolady – Anna Onichimowska / Recenzja

  Uwielbiam książki dla dzieci, które trafią każdego dorosłego. Poruszą, zmuszą do refleksji, myślenia poza horyzontem codzienności i tego co nam – starym, wydaję się najważniejsze. Miłość, dzieciństwo, tęsknota, przyjaźń, przywiązanie. To i jeszcze wiele innych uczuć, poczujecie czytając Dzień czekolady .