Przejdź do głównej zawartości

Mira Grant - Przegląd Końca Świata:Blackout


Finał epickiej trylogii o dziennikarzach, w czasach apokalipsy zombie.


Mira Grant, a tak naprawdę Seanan Lynn McGuire, to znakomita amerykańska pisarka oraz filkerka. Autorka trylogii Przegląd Końca Świata, dziejącej się w czasach postapo, w której „rządzą” zombiaki, pełnym intryg na najwyższych szczeblach władzy oraz medycznych niuansów.

Blackout, to ostatnia część trylogii ( Feed, Deadline), mająca cechy thrillera politycznego oraz medycznego. Po raz kolejny spotykamy bohaterów : Shauna Masona, który po ugryzieniu przez umarlaka nie przeszedł amplifikacji i jak się okazuję jest odporny na wirus Kellis-Amberlee, co wykorzystuję znajoma doktor, do celów badawczych; jest również Georgia Mason, a raczej jej klon, który posiada wszystkie wspomnienia i zachowania dziewczyny- stara się dotrzeć do prawdy i przeżyć.

Przegląd końca świata, przedstawia wiele wątków, które nie raz wcisną nas w fotel i dadzą do myślenia. Fabuła skrywa znaną nam z życia rzeczywistość skorumpowanej władzy, żerującej kosztem tych najmniejszych, a zombie są niczym płótno, rozciągnięte z tyłu czyniąc tło. Prawda stanowi sam środek powieści, do której dążą nasi bohaterowie.

Powrót do Georgii, oraz ustanowienie jej narratorem, dało świeży, soczysty powiew historii dobrze już nam znanej. W przeciwieństwie do popadającego w szaleństwo Shauna, nasza bohaterka jest bystrą, konkretna i kradnąca serce każdego czytelnika osobą- klonem. Przez to przedstawiona historia oraz kolejno postacie CZKC, nie robią zamętu w głowie odbiorcy, oferując w zamian spójną, dynamiczną fabułę.

Nie ukrywajmy, że Mira Grant to istny mistrz, do którego twórczości nie można się przyczepić, a od którego nie jeden by się nauczył warsztatu. Autorka proponuję nam emocje, jakie nie raz wywołają łzy oraz adrenalinę, aby w finale uderzyć nami o ścianę. Grant spokojnie, może stanąć obok takich nazwisk jak Romero i Brooks. Realni bohaterzy, spójna fabuła, niebanalne wątki, precyzja oraz styl , to tylko kilka cech Blackout. Po tę trylogię po prostu trzeba sięgnąć, bo nie da się oddać słowami jest genialności.

Wydawnictwo Sine Qua Non, wydając Przegląd Końca Świata- trafiło w dziesiątkę. Środek powieści oraz jej szata graficzna, to cudowne połączenie, nie tylko dla fanów zombie oraz postapo.

Moja ocena 10/10

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Żyj dwa razy, kochaj raz / Recenzja

Stara miłość nie rdzewieje.

Krampus, legenda o Złym Duchu.

Nie tylko rózga, straszy dzieci na święta.

Dzień czekolady – Anna Onichimowska / Recenzja

  Uwielbiam książki dla dzieci, które trafią każdego dorosłego. Poruszą, zmuszą do refleksji, myślenia poza horyzontem codzienności i tego co nam – starym, wydaję się najważniejsze. Miłość, dzieciństwo, tęsknota, przyjaźń, przywiązanie. To i jeszcze wiele innych uczuć, poczujecie czytając Dzień czekolady .