Przejdź do głównej zawartości

Olga Haber - Wyklęci


Cudowna jak zawsze, jej wyobraźnia wciąga do ostatniej linijki tekstu.

Olga Haber, bo to o niej mowa, zauroczyła mnie jakiś czas temu, powieścią zatytułowaną Oni. Tym razem, powraca na łamach wydawnictwa Videograf, za sprawą Wyklętych, wciągając odbiorcę w historię, dosłownie jednorazowym podejściem, zapierając po drodze dech w piersiach. I chociaż poprzednie dzieło Olgi postawiło jej wysoką poprzeczkę, to po raz kolejny pisarka udowadnia nam, że jest znakomita w tym co robi i nie ma takich gór, których by nie pokonała.

Zanim uchylę Wam rąbka wnętrza książki, warto pochylić się nad tym co oko cieszy na pierwszy rzut, czyli okładka. Śmiało można rzec, że Pracownia WV stanęła na wysokości powierzonego im zadania, tworząc idealną kompozycję wb. której zapewne nikt nie przejdzie obojętnie.

Wyklęci to skrzyżowanie kryminału, z czarną magią, wierzeniami ludowymi , a także horrorem - jednym słowem, każdy fan mocnych wrażeń znajdzie coś dla siebie. Multum wątków, które wraz z rozwijającą się fabułą, tworzą połączoną ze sobą siatkę zdarzeń oraz prywatne problemy bohaterów skrywane w dobrze znanym nam współczesnym świecie, tylko przybliżają odbiorcy wewnętrzny obraz książki.

Fabuła przedstawia nam dwójkę policjantów, Justynę Sowę oraz Jurka Misiaka, którzy zostali przydzieleni do śledztwa związanego z mordem na młodej skrzypaczce, znalezionej z poderżniętym gardłem w jednej z miejskich fontann. Nim pomyślicie „Nic nowego”, możecie ugryźć się w myślach, jedno zdarzenie, napędza całe koło brutalnych morderstw, jakie rozwikłać przyjdzie naszym bohaterom i ich przyjaciołom z policji. Trup pada jeden za drugim, do tego morze krwi, akty kanibalizmu, egzorcysta , zło zaczerpnięte z zamierzchłych czasów – z tym przyjdzie się nam zmierzyć w historii Wyklętych. Autorka, zwinnie łączy co najlepsze w tego typu historiach : zagadkowy kryminał, rozpędzająca się historia oraz zjawiska paranormalne.

Książka nie raz postawi Wam włosy na głowie, po tej lekturze zapewne będziecie wieczorami spoglądać przez swoje ramię, uważając na to co jest nieznane zwykłemu człowiekowi . Mnie osobiście lektura wgniotła w fotel i przyznaje, że nie oderwałam się od niej ani razu – to była bardzo udana, nieprzespana noc.

Kim są tytułowi Wyklęci, na to pytanie odpowie Wam Olga Haber, w swojej najnowszej powieści, do przeczytania, której zachęcam Was gorąco.

Moja ocena 9/10

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Żyj dwa razy, kochaj raz / Recenzja

Stara miłość nie rdzewieje.

Krampus, legenda o Złym Duchu.

Nie tylko rózga, straszy dzieci na święta.

Dzień czekolady – Anna Onichimowska / Recenzja

  Uwielbiam książki dla dzieci, które trafią każdego dorosłego. Poruszą, zmuszą do refleksji, myślenia poza horyzontem codzienności i tego co nam – starym, wydaję się najważniejsze. Miłość, dzieciństwo, tęsknota, przyjaźń, przywiązanie. To i jeszcze wiele innych uczuć, poczujecie czytając Dzień czekolady .