Przejdź do głównej zawartości

Matt Haig - Chłopiec zwany Gwiazdką


Dobro zawsze wraca.

Kim jest Święty Mikołaj? Skąd naprawdę pochodził? Kim byli jego rodzice? Jak wyglądało jego dzieciństwo? O czym marzył? Jakich miał przyjaciół? Na te i wiele innych pytań, otrzymacie odpowiedź w książce autorstwa Matt’a Haig’a, Chłopiec zwany Gwiazdką.

Każdy z nas wierzy lub wierzył w Świętego Mikołaja, biskupa – z kart historii czy tego w czerwonym kubraku, stworzonego na potrzeby kultury masowej. Jaki on nie jest, musi istnieć w naszych sercach, inaczej okres pomiędzy 24- 27 grudnia okazał by się jakiś wypłowiały.

Chłopiec zwany Gwiazdką, to opowieść zmyślona, chociaż niepozorna, zapewne rozbudzi w Was emocje. Już na samym jej początku, przenosimy się do Finlandii, gdzie mieszka nasz główny bohater, wraz z ciężko pracującym Tatą. Niestety Mama młodzieńca zginęła jakiś czas temu, a jedyną pamiątka po niej jaką mu została, to lalka z rzepy. We dwóch żyją dosyć skromnie, aby nie powiedzieć biednie. Tata Mikołaja jest drwalem z zawodu, całymi dniami ciężko pracuję, aby zapewnić mu miskę zupy i dach nad głową. Chociaż ich życie wydaje się smutne, chłopiec jest pogodnym i szczęśliwym dzieckiem, wierzącym w magię. Pewnego dnia, jego Tato musi go opuścić na trzy miesiące, ponieważ wyrusza w dobrze płatną podróż, mająca na celu odnalezienie wioski Elfów. Na nieszczęście Mikołaja, jego jedynym opiekunem, zostaje wredna i pozbawiona uczuć ciotka Karlotta. Kiedy okazuje się, że ojciec chłopca nadal nie wraca, młodzieniec postanawia udać się na jego poszukiwania. Tutaj zaczynamy niesamowitą przygodę, na którą Was serdecznie zapraszam…

Matt Haig, jest światowej klasy pisarzem, którego twórczość została przetłumaczona na całym świecie na prawie trzydzieści języków. Autor oferuję nam pełna emocji, historię Białobrodego w którego wierzą mali i Ci więksi. Chłopiec zwany Gwiazdką, to intrygująca opowieść, która uczy nas, że dobro zawsze powraca i warto wierzyć w marzenia, a najważniejsze to kochać oraz słuchać się własnego serca. Haig świetnie przedstawia nam świat taki jest – antagonistyczny. Dobro, zło, radość, smutek, wzloty, upadki. Nie zawsze jest kolorowo, ale czy to powód, aby się poddawać, odsuwać od siebie wszystkich? Książka wydana przepięknie w twardej oprawie, wewnątrz dodatkowo rozbudza naszą wyobraźnię charakterystycznymi ilustracjami. Polecam pozycję każdemu, również jako prezent pod choinkę.


Serdecznie zapraszam Was do lektury. Dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka za cudowną podróż, którą mogłam odbyć wraz z moją córeczką 😊

Moja ocena 9/10

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Żyj dwa razy, kochaj raz / Recenzja

Stara miłość nie rdzewieje.

Krampus, legenda o Złym Duchu.

Nie tylko rózga, straszy dzieci na święta.

Dzień czekolady – Anna Onichimowska / Recenzja

  Uwielbiam książki dla dzieci, które trafią każdego dorosłego. Poruszą, zmuszą do refleksji, myślenia poza horyzontem codzienności i tego co nam – starym, wydaję się najważniejsze. Miłość, dzieciństwo, tęsknota, przyjaźń, przywiązanie. To i jeszcze wiele innych uczuć, poczujecie czytając Dzień czekolady .