Przejdź do głównej zawartości

Strzelby. Zarazki. Stal. Krótka historia ludzkości - Jared Diamond

Prawdziwe oblicze świata.

Niedawno skończyłam ostatnie strony książki, która do gatunku tych dla kobiet nie należy, ale ilość pytań oraz próby odpowiedzi na nie, przedstawione z ogromnym zaangażowaniem – przekonają nie jednego czytelnika oraz czytelniczkę. Tak po raz kolejny zostałam pozytywnie zaskoczona!

Jared Diamond zabiera nas w podróż, trochę do kolebki naszego współczesnego życia ( może też trochę własnego ja), pokazuję jak świat się rozwijał na przestrzeni swoich lat, w nawet najmniejszych swoich zakątkach, gdzie żyliśmy my – tj ludzie. Autor pozwala nam na refleksje, nad tym co nas dzisiaj otacza. Daje nam do myślenia, próbuje odpowiedzieć na pytanie : „Co nadało bieg historii, przyczyniając się tym samym do kluczowych zmian nie tylko w społeczeństwach, ale także gospodarce czy polityce”?

Trzy tytułowe czynniki, jak wynika z książki nie są wcale przypadkowe, otóż wg autora to one przyczyniły się najbardziej do zmiany biegu historii na poszczególnych jej etapach rozwoju. Te grupy etniczne / społeczności, które jako pierwsze zajęły się produkcją żywności, udoskonalając ją po drodze, wpłynęły na szybszy rozwój w skali każdej dziedziny, jaka ich dotykała ( pociągając za tym naukę pisania czy szeroko rozumianą technologię) wyciągając tym samym na światło dzienne politykę oraz religię – które w połączeniu tworzą idealną całość kontroli nad grupą ludzi.

Nie dajcie się nabrać, że ta książka to nudny bełkot wprost ze studenckiego podręcznika, to naprawdę rzetelnie i mądrze napisana lektura, która odpowiada na istotne pytania dotyczące nas samych. Wewnątrz znajdziecie wiele anegdot, które przybliżą nam ludności z najbardziej odległych krańców świata, autor nawiązuje również do wielu wydarzeń historycznych oraz prezentuje nam zdjęcia, które często wykonywał sam podczas swoich podróży po całym świecie. Do tego wszystkiego napisana językiem zrozumiałym, bez większych skomplikowanych przemyśleń – tak aby mogła dotrzeć do szerokiej publiczności.

Strzelby. Zarazki. Stal. Krótka historia ludzkości, jest pozycja naprawdę godną uwagi, za którą dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka 😊

Moja ocena 7/10

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Żyj dwa razy, kochaj raz / Recenzja

Stara miłość nie rdzewieje.

Krampus, legenda o Złym Duchu.

Nie tylko rózga, straszy dzieci na święta.

Dzień czekolady – Anna Onichimowska / Recenzja

  Uwielbiam książki dla dzieci, które trafią każdego dorosłego. Poruszą, zmuszą do refleksji, myślenia poza horyzontem codzienności i tego co nam – starym, wydaję się najważniejsze. Miłość, dzieciństwo, tęsknota, przyjaźń, przywiązanie. To i jeszcze wiele innych uczuć, poczujecie czytając Dzień czekolady .