Przejdź do głównej zawartości

J. R.R. Tolkien. Listy / Recenzja


Żyjemy w czasach, kiedy smartfony czy komputery, przejęły większość naszych dotychczasowych czynności. Przyznajcie się, kiedy ostatni raz lub czy w ogóle, pisaliście list ? Wydawnictwo Zysk i S-ka wychodzi do nas z przepięknie wydanymi Listami J.R.R.Tolkiena.

 

Nie wiem jak wy, ale ja kocham gościa! Wszystko co tworzył, co pisał, towarzyszyło mi w okresie, gdy z nastolatki, przechodziłam w młodzieńczy wiek dorosłego człowieka. Każde jego dzieło pochłaniałam często w jeden wieczór. Do dzisiaj twórczość tego wielkiego pisarza ma miejsce w moim sercu.

 

Humprey Carpenter wybrał oraz opracował najważniejsze listy przy współpracy z Christopherem Tolkienem, oferując nam podróż do jądra Śródziemia, do świata Tolkiena. Ukazuję życie w okresie Pierwszej Wojny Światowej do późniejszych lat w jakich tworzył artysta. Listy, to bardzo intymna książka, ukazująca nie tylko świat w którym przyszło żyć Tolkienowi, to także ówczesne relacje między ludźmi, jego przemyślenia, życie codzienne oraz pokłon nad myślami kierującymi się w stronę twórczości. Jednym słowem, wszystko co byście chcieli wiedzieć na temat Tolkiena, znajdziecie w tejże książce. 

 

Tolkien kawałek po kawałku obnaża się przed czytelnikiem, z całego swojego życia, w którym głównym wątkiem wcale nie jest Świat Śródziemia. Poznacie jego chwile związane z pracą naukową, środowiskiem akademickim, literackim oraz wydawniczym XX wiecznej Anglii. To także wymiana zdań pomiędzy nim, a jego rodziną. Zlepek myśli, anegdot, historyjek, przelanych na papier pod postacią listów tworzy niesamowitą całość.  Możecie poznać relacje Tolkiena z wydawcami, niejednokrotnie, wyboistą drogę na końcu której było wydanie Hobbita czy Władcy Pierścieni. Na Waszych oczach będą rodziły się wieloletnie więzi pomiędzy współpracownikami, którzy niejednokrotnie staną się przyjaciółmi. 

 

Listy to prawdziwe świadectwo życia Tolkiena, to coś więcej niż biografia, to źródełko wiedzy dla wszystkich fanów bądź tych którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o Śródziemiu, XX wiecznym Anglii czy samym autorze.

Polecam!

Moja ocena 7/10

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Żyj dwa razy, kochaj raz / Recenzja

Stara miłość nie rdzewieje.

Krampus, legenda o Złym Duchu.

Nie tylko rózga, straszy dzieci na święta.

Dzień czekolady – Anna Onichimowska / Recenzja

  Uwielbiam książki dla dzieci, które trafią każdego dorosłego. Poruszą, zmuszą do refleksji, myślenia poza horyzontem codzienności i tego co nam – starym, wydaję się najważniejsze. Miłość, dzieciństwo, tęsknota, przyjaźń, przywiązanie. To i jeszcze wiele innych uczuć, poczujecie czytając Dzień czekolady .