Przejdź do głównej zawartości

Silna. Zbiór opowiadań – Wydawnictwo Sowa / Recenzja


 Kolejny dzień zasiadam, aby podzielić się z Wami naprawdę mocnymi emocjami, po przeczytaniu zbioru opowiadań zatytułowany Silna. Z góry uprzedzam, że nie chodzi o kłapanie dziobem, jak to kobiety mają źle, faceci są do du…i ogólnie pamiętajcie,  nim wydacie wyrok, że ktoś jest brzydką, rozwrzeszczaną feministką, która nie lubi płci przeciwnej, aby umieć rozróżnić zdrowy feminizm, który walczy o równe prawa kobiet, facetów, dzieci, z seksizmem, który ostatnio w mediach, coraz częściej chowany jest za feminizmem, doprowadzając do kolejnych podziałów w społeczeństwie.

Nie ma tylko złych nauczycieli, nie ma tylko złych lekarzy, nie każdy ksiądz to złodziej, pedofil, a człowiek, który kończył prawo to cwaniak, pragnący oskubać klienta. Bardzo często na to jacy jesteśmy wpływa otoczenie, począwszy od domu, przez znajomych, przyjaciół, ukochanych czy różnego rodzaju nasze życiowe doświadczenia. Zamykamy się, jesteśmy nieufni, często niektórzy są dupkami – bo takich relacji zostali nauczeni i dla nich jest to normalne zachowanie.

Wspaniałe pisarki, pod okiem wydawnictwa Zielona Sowa, zaprezentowały cholernie dobry, jednak bolesny zbiór opowiadań. To nie są lekkie historyjki, które można machnąć w kąt i sięgnąć po kolejną powieść, komiks…To coś co w nas zostaje, być może to świadectwa pewnych dziewczyn, które doświadczyły bólu i niezrozumienia świata, które musiały przygryzać wargi i iść do przodu. Powiem Wam, że mi bliskie jest opowiadanie autorstwa Natalii Fiedorczuk, "Silna", odnośne szkoły i nauczycielki  chamskiej, wrednej, raniącej dziecko psychicznie i wyzywające niepełnosprawnego chłopca od debili, a przecież jako wychowawczyni  powinna go bronić, nawet jeśli jego oprawcy mają bogatych rodziców. Temat moich doświadczeń ze szkołą, to temat na inny czas. Mamy też tematy beznadziejnych związków, gwałtów, przemocy w cyberprzestrzeni, samobójstw, lgbtq+ , coming out czy wypadków, za którymi czai się kalectwo. Nie będę Wam streszczać każdego opowiadania, bo zwyczajnie się rozpłynę, albo jeszcze zaspoileruję, a przecież nie o to tutaj chodzi. Pamiętajcie, że historię które mają miejsce wewnątrz książki, mogą dotyczyć także mężczyzn, chłopców, zwróćcie uwagę sięgając po książkę, że w nich też bólu psychicznego/ fizycznego, w niektórych przypadkach doświadczają osoby płci męskiej. Niech tytuł Was nie zwiedzie, bardziej ukazuję nam kim są główne bohaterki, jednak problemy dotykają obie strony płci.

Bardzo zaskoczyłam się opowiadaniem Bereniki Miszczuk „ Somnia” – przenosimy się do świata w którym, tuż po wielkiej bitwie naszej głównej bohaterki, ze złem, musimy rozwiązać problem szmaragdowego deszczu, aby kraina w której obecnie przebywamy, mogła normalnie funkcjonować. Jest magia, jest zadanie do wykonania i jest zaskoczenie na końcu, które totalnie odwraca do góry nogami świat, przez który szliśmy całe opowiadanie. Kłaniam się także wb mojej ulubionej Anity Jadowskiej i jej opowiadania "Duch w szafie", która zaprasza nas na przygodę, rozwikłanie zagadki wraz z córką Witkacego – Wiktorią. Spotkamy tutaj również Sępa oraz przyjaciela dziewczyny, Ziemka, wokół którego będzie kręciła się historia.  

Każde z opowiadań ma swoją moc oraz przesłanie, które mam nadzieję, że  trafi w wasze serca. Zarysy fabuł, mocne postacie, wkomponowane w dobrze skrojony obraz otoczenia – to wszystko sprawia, że świat w zbiorze opowiadań, jest mocno realny ( nawet jeśli mamy doświadczenie z duchami).  Być może książka trafi do tych najbardziej potrzebujących, ku pokrzepieniu ich myśli, serc, sytuacji w jakiej obecnie się znajdują. Być może ktoś z dorosłych, zrozumie, że w dniu codziennym są także inne problemy niż do kiedy opłacić rachunek, czy co wsadzić do garka. Może Ty albo Ty, zrozumiesz, jak warto rozmawiać z dziećmi, młodymi osobami, które spotykasz na swojej drodze.

Daję zdecydowanie 10/10 bez mrugnięcia okiem.

PS. Anna Cieplak, Natalia Fiedorczuk, Aneta Jadowska, Katarzyna Berenika Miszczuk, Agnieszka Płoszaj, Dominika Słowik - BARDZO DZIĘKUJĘ ZA TEN ZBIÓR OPOWIADAŃ. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Żyj dwa razy, kochaj raz / Recenzja

Stara miłość nie rdzewieje.

Krampus, legenda o Złym Duchu.

Nie tylko rózga, straszy dzieci na święta.

Dzień czekolady – Anna Onichimowska / Recenzja

  Uwielbiam książki dla dzieci, które trafią każdego dorosłego. Poruszą, zmuszą do refleksji, myślenia poza horyzontem codzienności i tego co nam – starym, wydaję się najważniejsze. Miłość, dzieciństwo, tęsknota, przyjaźń, przywiązanie. To i jeszcze wiele innych uczuć, poczujecie czytając Dzień czekolady .